Języki programowania, część 1

Na “Drodze programisty” wiemy już czym jest i jak wygląda program komputerowy. Jeśli nie czytałeś poprzedniego wpisu, to znajdziesz go tutaj: Jak wygląda program komputerowy?.

Dzisiaj zaczniemy poznawać języki programowania. Służą one do porozumiewania się z komputerem i przypominają języki obce, np. angielski czy niemiecki. Jeżeli chcemy dogadać się z Anglikiem to musimy nauczyć się języka angielskiego. Podobnie z językami programowania, których musimy się nauczyć, jeżeli chcemy “dogadać się” z komputerem.

Nasuwa się pytanie, czy języków programowania jest tak samo dużo jak języków obcych? Jeśli tak, to od którego zacząć naukę? Który jest najlepszy? Czy jest taki odpowiednik języka angielskiego, który znają praktycznie wszyscy i który jest podstawowym językiem obcym?

Odpowiedź niestety nie jest taka prosta. Języków programowania jest bardzo dużo i ciągle też powstają nowe. Stare zmieniają się, dodawane są nowe funkcjonalności. Jest jednak kilku kandydatów do języka od którego warto zacząć.

Poniżej znajduje się wykres najbardziej popularnych języków programowania w 2016 roku. Wykres pochodzi ze strony: https://octoverse.github.com/ i przedstawiają popularność języków programowania w serwisie https://github.com/. Jest to serwis, który umożliwia programistom udostępnianie swoich programów (projektów) innym, dzięki czemu wiele osób może zobaczyć, komentować i poprawiać ten sam program. Każdy projekt posiada też swój główny język programowania. I to właśnie dzięki temu możemy zobaczyć, który język jest najbardziej popularny.

languages_gh

Najbardziej popularne języki programowania w 2016 roku w serwisie github.com (dane ze strony: https://octoverse.github.com/)

Po lewej stronie widzimy nazwy poszczególnych języków. Najbardziej popularnym językiem jest JavaScript i najwięcej projektów na githubie jest właśnie w tym języku. Jednak sama liczba projektów nie świadczy o tym, czy warto uczyć się danego języka. Nie wszyscy też programiści (i firmy) udostępniają swój kod publicznie w internecie a w szczególności na githubie.

Uwaga! Język Java i JavaScript to dwa zupełnie różne języki i nie należy ich mylić. Podobnie jak C, C++ i C#.

Sięgnijmy więc po inny wykres. Poniżej widzimy popularność języków programowania według zapytań Google. To znaczy, czego częściej szukali internauci. Google zapisuje wszystkie zapytania i pozwala zobaczyć jak popularność zmieniała się w czasie. Ten wykres pochodzi ze strony: http://pypl.github.io/PYPL.html i przedstawia dane na styczeń 2017 w porównaniu ze styczniem 2016:

languages_pypl

Popularność języków programowania według zapytań Google (dane ze strony: http://pypl.github.io/PYPL.html).

Widzimy, że najbardziej popularnym językiem według Google jest Java. Język JavaScript jest dopiero na 5 miejscu. Ciekawie się to przedstawia, jeżeli spojrzymy na popularność języków programowania na przestrzeni lat. Na poniższym wykresie widzimy zmianę w ciągu kilku lat:

languages_pypl2

Zmiana popularności języków programowania według zapytań Google (dane ze strony: http://pypl.github.io/PYPL.html)

Widzimy, że Java oraz JavaScript od wielu lat są tak samo popularne. PHP bardzo traci na popularności w ostatnich latach a C# i Python zyskują. Liderem tego wyścigu jest Python, który jest też bardzo łatwym językiem na początek.

Wykres ten pokazuje dane dla całego świata. A jak popularność ta ma się do Polski? Możemy sami to sprawdzić na stronie Google Trends. Widzimy jak na przestrzeni 5 lat zmieniała się popularność tych wybranych języków programowania w Polsce.

languages_g1

Zmiana popularności języków programowania w Polsce na przestrzeni 5 lat według zapytań Google (dane ze strony: Google Trends)

Wyraźnie widzimy, że język Java był niekwestionowanym liderem jeszcze 5 lat temu. Dzisiaj również jest najbardziej popularny, chociaż różnica do innych języków jest już coraz mniejsza. Możecie sami pobawić się tymi (i innymi) statystykami z Google Trends klikając w jeden z linków powyżej.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi zapamiętacie, że języków programowania jest dużo i że ich popularność zmienia się w czasie. Nie ma też jednego uniwersalnego języka, który używają i znają wszyscy programiści. Co więcej, języki są dość podobne do siebie. Każdy oczywiście posiada pewne własne charakterystyki, ale znając jeden język, w miarę łatwo jest nauczyć się nowego. Ważniejsze są pewne koncepty i pojęcia, które są wspólne dla wszystkich języków.

Z tych wspomnianych wcześniej języków programowania, najlepiej w rankingach wypadają: Java, C#, Python i JavaScript. Na nich też skupię się w następnych postach opisując je bardziej dokładnie.

2 replies

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] poście Języki programowania, część 1 zastanawialiśmy się jaki język programowania jest najbardziej popularny. Skorzystaliśmy ze […]

  2. […] poprzednim poście na „Drodze programisty”(Języki programowania, część 1) poznaliśmy listę najbardziej popularnych języków programowania. Od wielu lat, liderem w tej […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *