Witaj w roku 2021. Na blogu od dawna cisza, nadeszła pora go trochę ożywić. W lutym 2021 chciałbym zacząć nowy projekt, okiełznania sztucznej inteligencji. Od praktycznej strony. Jest to na tyle popularny temat, że dobrze jest się zorientować o co chodzi i “z czym to się je”. Mam parę pomysłów co z taką AI zrobić. Zaczynajmy.

Sztuczna inteligencja to bardzo szeroki termin, dość ogólny i obejmujący wiele zagadnień. Trochę tak jak sama inteligencja (ta prawdziwa). Są różne definicje tego, czym jest inteligencja. W wikipedii możemy przeczytać:

Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja

I o ile inteligencja odnosi się do człowieka to sztuczna inteligencja dotyczy maszyn.

Maszyna musi: widzieć, słyszeć, analizować i podejmować decyzje. AI obejmuje między innymi takie rzeczy jak:

  • Rozpoznawanie obrazów
  • Rozpoznawanie mowy
  • Uczenie maszynowe (machine learning) – dane, statystyka
  • Głębokie uczenie (deep learning) – sieci neuronowe
  • Robotyka

Poniższy film jest dobrym wprowadzeniem w świat AI i to z czego się składa. Jest po angielsku ale dostępne są napisy, wygenerowane przez AI.

https://www.youtube.com/watch?v=2ePf9rue1Ao (Raj Ramesh “What is Artificial Intelligence? In 5 minutes.” 5:27 min)

Jak widać obszar sztucznej inteligencji jest bardzo rozległy. Jednym zdaniem chodzi o to, aby maszyna była bardziej “ludzka” czyli umiała robić to wszystko co człowiek. A na to składa się wiele rzeczy.

Na koniec link do bardzo ciekawej strony: https://thispersondoesnotexist.com/ Wyświetla ona zdjęcia osób, które nie istnieją. Twarze są generowane właśnie przez AI. Spróbuj kilka razy odświeżyć stronę 🙂

Paweł

Wpis pochodzi z newslettera. Jeżeli chcesz dostawać podobne informacje na swojego mejla uzupełnij poniższy formularz. W każdej chwili możesz się wypisać.

Newsletter Droga Programisty

Informacje o nowych postach i ciekawych projektach.

Please wait...

Dziękuję za dołączenia do newslettera.