Cześć,
Zanim przejdziemy do tworzenia mapy sytuacyjnej AI chciałbym przyjrzeć się doktrynie Wardleya (Doctrine). Jest to zbiór uniwersalnych praktyk i wzorców, które sprawdzają się niezależnie od sytuacji. Może to trochę truizmy, ale doktryna wprowadza porządek do wielu praktyk i niejako nadaje im kolejność.
Doktrynę można znaleźć pod tym adresem: https://doctrine.wardleymaps.com/. Jest ona podzielona na 4 fazy oraz 6 obszarów: komunikacja (Communication), rozwój (Development), działania (Operation), uczenie (Learning), przywództwo (Leading) oraz strukturę (Structure). Strona pozwala też na zaznaczanie poszczególnych praktyk i określenie na jakim etapie się znajdujemy.
W fazie 1 znalazły się takie praktyki jak:
- Komunikacja
- Używaj wspólnego języka (Common language) – wymagany do współpracy z innymi
- Kwestionuj założenia (Challenge assumptions) – miej opinię i zadawaj pytania
- Skup się na wysokiej świadomości sytuacyjnej (High situational awareness) – zrozum rzeczywistą sytuację i swoje otoczenie
- Rozwój
- Poznaj swoich użytkowników (Know your users) – klientów, sharholderów, urzędy regulacyjne, pracowników
- Skup się na potrzebach użytkowników (Focus on user needs)
- Usuń uprzedzenia i duplikacje (Remove bias and duplication)
- Użyj odpowiednich metod (Appropriate methods) – modele Agile / Lean / Six Sigma
- Działania
- Myśl o detalach i je dobrze poznaj (Know the details)
- Uczenie
- Uporządkuj swoją wiedzę i użyj narzędzi które to usprawniają (Systematic mechanism) – zbieraj i poznawaj dane
Jak widać faza 1 skupia się głównie na komunikacji i rozwoju. Są to podstawy każdej strategii i jeżeli nie są dobrze opanowane to kolejne wzorce i praktyki nie przyniosą efektu, ponieważ bazują właśnie na nich.
Paweł
Wpis pochodzi z newslettera. Jeżeli chcesz dostawać podobne informacje na swojego mejla uzupełnij poniższy formularz. W każdej chwili możesz się wypisać.