W życiu każdego programisty przychodzi czas, gdy jego projekt został ukończony. Powstało działające oprogramowanie z którego jest dumny i chce się nim pochwalić innym. Najprościej jest to zrobić tworząc stronę internetową opisującą nasz projekt. Stronę taką umieszczamy w internecie. Aby łatwiej było trafić do naszej strony możemy kupić dedykowaną tylko dla niej domenę internetową. W dzisiejszym poście pokażę jak krok po kroku kupiłem domenę dla gry Szybkie Palce!
Czym jest domena internetowa?
Internet to ogromna sieć połączonych ze sobą komputerów. Każdy z tych komputerów ma swój adres IP (ang. Internet Protocol). Adres ten zwykle składa się z czterech liczb rozdzielonych kropkami. Liczby mogą być od 1 do 255. Czyli adres IP to na przykład 172.217.20.206. Możemy sobie wyobrazić, że jest on przypisany do jakiegoś komputera, na którym może znajdować się na przykład strona internetowa.
Jeżeli otworzymy przeglądarkę internetową możemy wpisać ten adres IP i zostaniemy połączeni z komputerem, który ma właśnie ten podany adres.
Dla chętnych: wpisz proszę w nową zakładkę ten adres IP (172.217.20.206) i naciśnij Enter. Zobaczysz jaka strona zostanie wyświetlona. Teraz już wiesz, co znajduje się na tym komputerze.
Jednak posługiwanie się takimi adresami jest niewygodne. Trudno zapamiętać wiele różnych adresów i to co się za nimi kryje. Znacznie łatwiej jest zapamiętać nazwę google.com. Ta nazwa to właśnie domena internetowa. Wpisując adres domeny internetowej w przeglądarce, zostaje on automatycznie zamieniony na adres IP i możemy połączyć się z docelowym komputerem.
Jest to więc taka nazwa, która niejako ukrywa to na co wskazuje, umożliwiając łatwiejsze dotarcie do na przykład naszej strony. Domena może też wskazywać na inną domenę, która może wskazywać na kolejną. I tak dalej 🙂
Domena to może być dowolna nazwa. Nie musi to być istniejące słowo. Google czy Onet zostały wymyślone przez ich twórców. Równie dobrze naszą domeną może być abc.pl
Gdzie kupić domenę internetową?
Jak już wiemy domeny internetowe ukrywają trochę to co się za nimi znajduje. Wpisując google.com możemy zostać przekierowani do adresu 172.217.20.206. Możemy też zostać przekierowani do innego adresu IP firmy Google, na której znajdują się kopie tych samych stron wyszukiwarki. Za odpowiednie przekierowanie odpowiadają systemy DNS (ang. Domain Name System). Firma Google posiada dużo serwerów i wiele adresów IP. Jest też właścicielem domeny internetowej google.com.
Sprzedażą domen internetowych zajmują się odpowiednie firmy nazywane rejestratorami domen. Są one takimi pośrednikami pomiędzy klientami (którzy chcą mieć domenę) a systemami DNS (które przekierowują domenę na adres IP).
Rejestratorów domen jest bardzo dużo a co za tym idzie cena takiej usługi jest różna. Niektórzy rejestratorzy oferują darmowe założenie domeny. Należy jednak zachować czujność. Domenę rejestruje się na określony okres czasu (na przykład rok) i po tym czasie musimy ją odnowić. Jeżeli tego nie zrobimy, nasz adres zostanie znowu dostępny dla innych do kupienia. Jeżeli nasza strona stała się popularna albo po prostu nie chcemy oddawać naszej domeny, musimy zapłacić za jej odnowienie. I to właśnie na tę cenę należy również patrzeć przy wyborze rejestratora.
Poniżej przedstawiłem listę kilku popularnych rejestratorów wraz z cenami.
Rejestrator | Cena rejestracji domeny PL | Cena odnowienia domeny PL | Cena rejestracji domeny COM | Cena odnowiednia domeny COM |
---|---|---|---|---|
ovh.pl | 9.99 | 40.64 | 35.47 | 39.99 |
nazwa.pl | 100 | 100 | 100 | 100 |
hekko.pl | 9.95 | 65 | 49.99 | 69 |
webio.pl | 10 | 70 | 33.49 | 42.49 |
Czym różni się COM od PL?
Możemy zauważyć, że domeny posiadają różne końcówki. To znaczy na przykład google.com ma inną końcówkę niż onet.pl. PL wskazuje na polską domenę a COM na stronę firmową (ang. commerce). Ta końcówka to tak zwana domena najwyższego poziomu TLD (ang. top-level domain). Jest dużo takich domen najwyższego poziomu (lista: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Internet_top-level_domains).
Istnieją domeny przypisane do konkretnych krajów. PL to Polska, DE to Niemcy, UK to Wielka Brytania. Oprócz nich są też domeny tematyczne. COM to komercyjne, EDU to edukacyjne, GOV to rządowe. Mogą być połączone. Na przykład MC.GOV.PL to domena rządowa polskiego Ministerstwa Cyfryzacji. Nie tak dawno temu powstało wiele ciekawych TLD takich jak chociażby NINJA (na przykład FINANSOWY.NINJA, która to domena przekieruje nas na inną domenę: finansowyninja.pl).
Jak kupić domenę w serwisie OVH.PL?
Teraz przejdziemy do samego procesu kupowania domeny internetowej. Ja wybrałem rejestratora OVH.PL, który posiada całkiem fajną stronę, dobrą cenę i API, z którego mam zamiar niedługo skorzystać.
Będę chciał kupić domenę szybkiepalce.pl. Dzięki temu gra, nad którą pracowaliśmy, będzie miała swoje miejsce w Internecie.
Więcej o grze Szybkie Palce możesz poczytać tutaj: Szybkie Palce!
Na początku przechodzimy na stronę https://www.ovh.pl/ i klikamy w Hosting > Domeny > Zarejestruj domenę.
Następnie w pole wyszukiwarki wpisujemy domenę, którą chcemy kupić. W naszym przypadku jest to szybkiepalce.pl i klikamy na Zamów.
Po kliknięciu, serwis ovh.pl sprawdzi dostępność domeny. Jeżeli będzie zajęta możemy wybrać inną. Dodatkowo zostaną nam wyświetlone inne proponowane domeny, które są podobne do tej której szukamy. W naszym przypadku domena na szczęście jest dostępna. Jej koszt to 9.99 zł. Klikamy więc na Kontynuuj.
Na kolejnej stronie możemy wybrać dodatkowe opcje dla naszej domeny.
Pierwsza z nich to optymalizacja DNS. Chodzi tu o to, że serwerów DNS jest dużo i są na całym świecie. Dzięki skopiowaniu informacji o naszej stronie na wiele serwerów, nasza strona będzie się szybciej otwierać, ponieważ powiązanie: domena > adres IP zostanie szybciej znaleziona.
Druga opcja to zabezpieczenie przed tak zwanym Cache Poisoning. Warto zaznaczyć tę opcję, szczególnie, że jest darmowa.
Klikamy na Kontynuuj.
Teraz możemy wybrać różne opcje hostingowe. Czyli kupując domenę internetową możemy również kupić miejsce na serwerach, gdzie umieścimy naszą stronę. Warto dokładniej przyjrzeć się tym opcjom jeżeli nie posiadasz jeszcze własnych serwerów w Internecie.
Nasza gra znajduje się jednak już na moim serwerze w serwisie webio.pl. Dlatego na tym etapie wybieram Nie potrzebuję hostingu www. Następnie klikamy w Kontynuuj.
Na kolejnym ekranie zostanie wyświetlone podsumowanie. Możemy też wprowadzić kod promocyjny. Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy na Kontynuuj.
Teraz musimy zalogować się do serwisu ovh.pl. Jeżeli jeszcze nie posiadamy konta, możemy je utworzyć. Samo zakładanie jest proste i nie odbiega niczym od innych tego typu kont. Po utworzeniu konta możemy się zalogować i przejść do kolejnego etapu.
Na kolejnej stronie możemy wskazać (a właściwie potwierdzić) dane kontaktowe, które zostaną ustawione dla tej domeny. Dane te zostaną upublicznione w bazie danych systemów DNS. Będą ogólnodostępne, także trzeba mieć na uwadze, że przypisany do konta adres czy email zostaną ujawnione.
Niektórzy rejestratorzy za dopłatą oferują usługę ukrywania tych danych. Warto rozważyć taką opcję, jeżeli nie chcemy ujawniać naszych danych.
Serwis ovh.pl wydaje się nie posiadać takiej usługi. Możemy także wybrać serwery DNS , których chcemy używać do zarządzania domeną. Na razie pozostawmy to pole jako Domyślny serwer DNS. Klikamy na Kontynuuj.
Na tej stronie będziemy mogli zapoznać się z regulaminami rejestratora. Należy je przeczytać, zrozumieć, zaznaczyć opcję Zapoznałem się z ogólnymi i szczegółowymi warunkami świadczenia usług OVH oraz dokumentem dotyczącym przetwarzania danych osobowych i akceptuję je i kliknąć na Kontynuuj.
I to już praktycznie koniec. Pozostało nam jeszcze opłacenie naszej domeny. Na ostatniej stronie zostaną wyświetlone informacje o płatnościach. Dokonuje się je standardowymi mechanizmami płatności dostępnymi w Internecie.
Do wyboru mamy płatności: PayU, PayPal oraz zwykły przelew.
Po około 5 minutach od dokonania przelewu za pomocą PayU, dostałem kilka mejli o zarejestrowaniu domeny szybkiepalce.pl oraz różne inne informacje. Od tej pory jestem właścicielem tej domeny.
Na koniec
I to by było na tyle. Udało nam się kupić domenę dla naszej gry. Następnym krokiem będzie jej skonfigurowanie, czyli wskazanie na stronę z grą, która znajduje się na innym serwerze.
About
Droga Programisty
Creyn Paweł Kowalik
- Dzięki za ciekawy komentarz. Są różne podejścia...April 7, 2021 - 8:41 am by creyn
- Była taka opcja w gicie by móc zamrażać pliki, gdzieś...April 5, 2021 - 7:35 am by Samu
- […] Gra Szybkie Palce! Wyłonienie zwycięzcy...August 11, 2018 - 1:26 pm by Upiększamy stronę za pomocą CSSa – Droga programisty
- […] Gra Szybkie Palce! Obsługa pojedynku. [̷...August 11, 2018 - 1:26 pm by Upiększamy stronę za pomocą CSSa – Droga programisty