Czym jest program komputerowy

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, że programista to “człowiek, który tworzy programy komputerowe“. Pomyślmy chwilę o tym zdaniu. Co to znaczy, że program jest “komputerowy”? Oznacza to, że będzie sobie działał na komputerze. Czym więc jest komputer? Czy na przykład telefon, którego codziennie używamy jest komputerem?

Tak. Jest wiele definicji komputera. My przyjmijmy taką: “komputer to elektroniczne cudeńko, które w środku posiada różne podzespoły”. Jakie podzespoły? Np. pamięć, procesor, czy dyski twarde. Ale na razie nie zajmujmy sobie tym głowy. Na początek chciałbym żebyś zrozumiał, że w dzisiejszych czasach otaczają nas setki, tysiące, miliony komputerów.

Zróbmy mały eksperyment praktyczny. Rozejrzyj się teraz dookoła. Ile komputerów potrafisz zlokalizować? Pewnie pomyślałeś o laptopie albo smartfonie. Bardzo dobrze, ale to tylko dwa przykłady 🙂 A być może już dostrzegłeś, że np. telewizor jest takim komputerem. Ma bardzo dużo funkcji, które mają ułatwić oglądanie. Ma w środku elektronikę, dzięki której po naciśnięciu guzika na pilocie w jakiś magiczny sposób przełączamy program lub zwiększamy głośność.

A pilot do telewizora? To też komputer! Mniej skomplikowany, ale równie “programowalny” jak inne komputery. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd telewizor wie, że na pilocie nacisnąłeś “1” a zaraz potem “2”? Jak on rozpoznaje różne przyciski? Kilkaset lat temu ludzie widząc to zaczęliby krzyczeć o magii i czarodziejach 🙂

4965835000_1373468863

Ta zielona płytka to elektronika w pilocie. Widać przyciski, którymi sterujemy telewizorem. Zdjęcie z elektroda.pl.

Czyli już wiemy czym mniej więcej jest komputer. Teraz kolejne pytanie. Czym jest “program”? Program jest komputerowy, czyli działa na komputerze. Wiemy już, że w komputerze jest elektronika i różne podzespoły. Podzespołami tymi można sterować, można kazać im coś zrobić. Program jest właśnie taką instrukcją, co zrobić z danym podzespołem.

Bardziej dokładnie, jest to zestaw instrukcji sterujących pracą komputera. Czyli np. to właśnie program mówi pilotowi co dokładnie ma się w nim zadziać żeby po naciśnięciu przycisku “1” został wysłany do telewizora radiowy sygnał: “naciśnięto 1”.

Innym przykładem jest pralka, to też komputer. Też ma w sobie elektronikę. Też można sterować taką pralką za pomocą przycisków. Tak szczęśliwie się składa, że tymi przyciskami wybieramy różne programy prania 🙂 Czyli oprogramowanie (mądre słowo na zbiór programów) pralki pozwala sterować trybami pracy (np. nabierz mniej wody, użyj wyższej temperatury).

maxresdefault

Ta zielona płytka to elektronika znajdująca się w pralce. Steruje ona m.in. nabieraniem wody, prędkością obrotu bębna. Zdjęcie z: youtube.com (dla chętnych na filmiku widać gdzie dokładnie się znajduje i jak ją wymienić)

Przykładów można by wymieniać bardzo dużo. Komputerów jest i będzie coraz więcej i będą znajdować się w najbardziej zaskakujących miejscach. Jedne są proste w budowie, inne bardziej skomplikowane. A jednym z tych najbardziej skomplikowanych posługujesz się na co dzień. Tak, mam na myśli Twój smartfon 🙂

Mała ciekawostka: Twój smartfon posiada dużo więcej mocy obliczeniowej niż komputer pokładowy Apollo 11 i innych statków kosmicznych, które lądowały na księżycu. Postęp technologiczny jest niesamowicie szybki w dziedzinie komputerów.

Mam nadzieję że nie namieszałem Ci w głowie tymi przykładami. Wydaje mi się, że najważniejsze jest abyś zapamiętał, że:
1. komputer to takie elektroniczne cudeńko, które w środku posiada różne podzespoły
2. program komputerowy to zestaw instrukcji sterujących komputerem

Programista natomiast jest osobą, która potrafi stworzyć taki zestaw instrukcji i sterować komputerem wedle swoich upodobań. Mam nadzieję pokazać wam, że pisanie takich programów nie jest wcale takie trudne 🙂

 

2 replies

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] jest tak zwana „wirtualna maszyna” (ang. Java Virtual Machine – JVM). W poście Czym jest program komputerowy pisałem, że program to zestaw instrukcji sterujących pracą komputera. Wiesz już też, że […]

  2. […] dwa posty: Mamo, mamo, zostanę programistą! oraz Czym jest program komputerowy były bardzo opisowe. Dziś dla odmiany przejdziemy do konkretów i zobaczycie jak w praktyce […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *