Coroczna ankieta dla programistów

W poście Języki programowania, część 1 zastanawialiśmy się jaki język programowania jest najbardziej popularny. Skorzystaliśmy ze statystyk udostępnianych przez portal www.github.com. Niedawno inny bardzo popularny portal dla programistów udostępnił wyniki corocznej ankiety. W tym poście przyjrzymy się więc paru statystykom z ankiety na www.stackoverflow.com.

“Stack Overflow” jest portalem dla programistów, gdzie zadajemy pytania, na które sami nie potrafimy znaleźć odpowiedź. Inni i bardziej doświadczeni w danym temacie programiści szybko udzielają odpowiedzi. Czas reakcji jest zdumiewający i zazwyczaj w ciągu kilku minut udaje nam się uzyskać odpowiedź na nurtujący nas programistyczny problem.

Portal przygotował ankietę dla swoich użytkowników i udostępnił jej wyniki. Znajdziesz ją tutaj: http://stackoverflow.com/insights/survey/2017. Odpowiedzi udzieliło ponad 64 000 programistów z różnych krajów i o różnym doświadczeniu. Poniżej przedstawiłem te najciekawsze według mnie wyniki.

Jakim programistą jesteś?

Najwięcej, bo aż około 70% programistów to programiści webowi. Czyli Ci tworzący strony internetowe. Próg wejścia w zostanie programistą webowym jest nieduży a pierwsze wizualne wyniki naszej pracy widoczne już po kilku minutach. Także warto zainwestować w naukę takich języków jak HTML, CSS czy JavaScript.

so_1

Typ programisty (źródło: StackOverflow survey)

Jak się uczysz programować?

Bardzo ciekawą statystyką jest sposób w jaki programiści zdobywają wiedzę. Według mnie jedną z głównych cech dobrego programisty jest chęć ciągłej nauki i zdobywania nowych umiejętności. Aż 90% ankietowanych w jakimś stopniu uczyło się programować samodzielnie. Tylko niecała połowa przeszła internetowy kurs programowania. Także zachęcam do czytania, czytania i jeszcze raz programowania samemu 🙂

so_2

Sposób nauki programowania (źródło: StackOverflow survey)

W jakim języku programujesz?

Zwycięzcą w tej kategorii jest JavaScript. W top 5 znalazły się również Java, C# oraz Python. Czyli nasze przypuszczenia z poprzedniego posta (Języki programowania, część 1) się potwierdzają. Warto uczyć się tych właśnie języków, ponieważ są najbardziej popularne i jeśli natrafimy na jakiś problem jest bardzo duża szansa, że ktoś inny również na niego natrafił i może nam pomóc.

so_3

Najpopularniejsze języki programowania (źródło: StackOverflow survey)

Czy pracujesz wyłącznie zdalnie?

Czyli w których krajach programiści pracują wyłącznie zdalnie. To znaczy nie przychodzą do biura, mogą pracować z domu bądź kawiarni. Jako programiści przecież nie musimy spotykać się z klientami, ważny jest napisany przez nas kod. Zaskakująco wysoko w tej kategorii znalazła się Polska 🙂

so_4

Praca zdalna w danym kraju (źródło: StackOverflow survey)

Jak długo programujesz?

Ostatnią ciekawą statystyką w moim zestawieniu jest ta, która pokazuje że około 20% ankietowanych ma mniej niż 4 lata doświadczenia jako programista. To pokazuje jak łatwo jest zacząć przygodę na “Drodze programisty”. Widzimy też że bardziej doświadczeni programiści również zaglądają na portal Stack Overflow, czyli nie tylko początkujący mają problemy z którymi potrzebują pomocy 🙂

so_5

Liczba lat od początku nauki programowania (źródło: StackOverflow survey)

Na koniec

To tyle, jeśli chodzi o mój wybór najciekawszych statystyk z tegorocznej ankiety Stack Overflow. Zachęcam do przejrzenia wyników samemu, bo zapewne Ciebie zainteresują inne wyniki, a jest ich całkiem dużo.

A jeśli jeszcze nie masz konta na portalu Stack Overflow to zachęcam do jego założenia. Możesz tam otrzymać odpowiedź (lub znaleźć, bo jest to ogromna baza programistycznej wiedzy) na każde nurtujące Cię pytanie. Mnie zawsze też zaskakuje szybkość z jaką inni odpowiadają na pytania. Często otrzymasz odpowiedź w przeciągu kilku minut a nawet sekund.

Dodatkowo za swoją aktywność otrzymasz punkty, dzięki którym zdobędziesz medale i odznaki i Twoja reputacja jako programista będzie rosła. Śmiało wejdź już teraz: Stack Overflow.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *