Jak wygląda program komputerowy?
Poprzednie dwa posty: Mamo, mamo, zostanę programistą! oraz Czym jest program komputerowy były bardzo opisowe. Dziś dla odmiany przejdziemy do konkretów i zobaczycie jak w praktyce wygląda program komputerowy.
Dla przypomnienia. Wiemy już, że:
- Programista to człowiek, który tworzy programy komputerowe
- Komputer to takie elektroniczne cudeńko, które w środku posiada różne podzespoły
- Program komputerowy to zestaw instrukcji sterujących komputerem
Zapewne zastanawiasz się, czym są te instrukcje i w jaki sposób można sterować komputerem, żeby zrobił to czego od niego chcemy. Zanim jednak do tego przejdziemy, powiem tylko, że sposobów pisania programów jest bardzo dużo i wyglądają one bardzo różnie. Dlatego też na razie potraktujcie to jako ciekawostkę. Na dokładne zapoznanie się z pisaniem programów jeszcze przyjdzie czas.
Pierwszy przykład to program, który każe komputerowi wyświetlić na ekranie napis “Droga programisty jest fajna :)”. Jest napisany w języku C# (wymowa: si szarp) i wygląda tak:
Posiada on różne instrukcje dla komputera, jednak na razie możemy je pominąć (tak po prostu wygląda program w języku C#). Zobaczmy jednak na linijkę numer 9. Jest tam główna instrukcja naszego programu. Mówi ona komputerowi dokładnie tyle: niech konsola napisze linię “Droga programisty jest fajna:”. Jeżeli znasz angielski, na pewno sam się domyśliłeś. Jak widzisz język C# jest zbliżony do angielskiego 🙂 O różnych językach programowania dowiemy się w kolejnych postach. Nie martw się, jeśli to jest jeszcze niezrozumiałe, na wszstko przyjdzie czas na “Drodze programisty”.
A jak działa ten program? Po jego uruchomieniu pojawia się konsola (to czarne okienko) i jest wyświetlony nasz tekst. Na obrazku można kliknąć i otworzy się większy.
No dobrze, ale może coś bardziej kolorowego? Bo ten pierwszy przykład był taki trochę … mało fajny.
Hmm, coś bardziej kolorowego? Proszę 🙂 Tym razem przykład programu strony internetowej napisanej w języku HTML i CSS. Trochę bardziej skomplikowane. Tak mniej więcej wyglądają strony internetowe “od środka”.
I znowu, nie przejmujmy się na razie co znaczą poszczególne rzeczy w tym programie. Tego dowiemy się później. Są to jednak instrukcje, jak wyświetlić poszczególne wyrazy (jedne większe, inne mniejsze). Hmm … pamiętasz definicję programu komputerowego? 😉
A wynik działania tego programu? Właśnie tak wygląda ta strona uruchomiona w przeglądarce. Możecie też kliknąć w ten link i sami się przekonać: Link do strony.
I to na dzisiaj tyle. Na podstawie tych dwóch programów, widzimy że są różne języki w których możemy tworzyć programy komputerowe. Każdy z nich jest inny, każdy umożliwia zrobienie innych rzeczy. Ale też uzupełniają się nawzajem. A bardziej szczegółowo dowiemy się o nich z kolejnych postów.
Paweł
Chłopie, komu Ty w dzisiejszych czasach tłumaczysz czym jest komputer albo program komputerowy? 🙂
Witaj na blogu 🙂
Myślę, że jest wiele osób, które tego nie wiedzą. A szukając czegoś w internecie być może zawędrują tutaj i przy okazji zainteresują się też jak samemu stworzyć taki program.